Iubindu-i pe dușmani...
Iubirea
milostivă a lui Dumnezeu
pr. Isidor Chinez – capelă, Adjudeni (23 februarie 2025)
Lecturi biblice: 1Samuel
26,2.7-9.12-13.22-23; 1Corinteni 15,45-49; Evanghelia Luca
6,27-38; lecturi biblice
Omilie
Liturgia Cuvântului din această
duminică ne propune să reflectăm tema iubirii. Mântuirea implică o reînnoire
radicală a relațiilor interumane. Între ei, oamenii sunt frați, prieteni, egali.
Înțelegerea sau compasiunea față de cei mici, cei slabi apare în fiecare
cultură. În cărțile biblice, mai ales în evanghelii, sunt evocate iertarea,
bunăvoință față de toți, chiar și față de cei care nu merită sau trebuie
dojeniți. Lecturi ne educă despre alegerile de viață. Deciziile corecte ne
conduc la Dumnezeu. Prima
lectură ne oferă un exemplu izbitor de toleranță și milostivire. David, fugarul,
cruță viața lui Saul care îl urmărește: „Domnul să întoarcă fiecăruia după
dreptatea lui şi după fidelitatea lui. Domnul te-a dat astăzi în mâna mea, iar
eu nu am vrut să-mi întind mâna împotriva unsului Domnului” (1Sam 26,23), îi spune David regelui
Saul. E un exemplu rar de bunătate, aproape unic în Vechiului Testament. Isus
îi învață pe discipolii săi o morală mai exigentă. Evanghelia de astăzi este
învățătura sa despre relațiile umane. El ne spune să nu calculăm ce avem de
câștigat din întâlnirile noastre, ci ce avem de dăruit. El ne poruncește să mergem
atât de departe încât să iubim pe vrăjmașii noștrii și să fim la fel de miloși
precum Dumnezeu Tatăl: „fiţi milostivi precum Tatăl vostru este milostiv!” (Lc 6,36). Discipolii săi sunt cei care,
urmând exemplul său, au redescoperit și restaurat legăturile de prietenie și
fraternitate. Apostolul Paul afirmă că noul Adam este Cristos și trece în
evidență divergențele dintre Adam și Isus cel înviat, pe care el îl numește „ultimul”: „primul om, Adam, a fost făcut cu suflet viu, cel din urmă Adam, cu
Duhul dătător de viaţă” (1Cor 15,45). Suntem
ca Adam, prea umani în dragoste, dar într-o zi vom fi ca Isus cu o iubire care
se revarsă asupra tuturor.